Tungaloy TIDC110C11-5 0.433" DrillMeister TIDC L/D=5 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6862635 ISO: TIDC110C11-5
Description
TUNGALOY TUN6862635 Indexable Drill Dia0.4330 0.4331 11.00MM Cutter Dia Flute Length 2.2440 57.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.3900 111.51MM
Shank/Pilot Dia 0.4330 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 2.2440 57.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4488 11.40MM