Tungaloy TIDC110C11-3 0.4331" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6862634 ISO: TIDC110C11-3
Description
TUNGALOY TUN6862634 Indexable Drill Dia0.4330 0.4331 11.00MM Cutter Dia Flute Length 1.3780 35.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5240 89.51MM
Shank/Pilot Dia 0.4330 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 1.3780 35.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4488 11.40MM