Tungaloy TIDC105C11-5 0.4133" DrillMeister TIDC L/D=5 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6862631 ISO: TIDC105C11-5
Description
TUNGALOY TUN6862631 Indexable Drill Dia0.4330 0.4133 10.50MM - ZCutter Dia Flute Length 2.1260 54.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.2760 108.61MM
Shank/Pilot Dia 0.4330 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 2.1260 54.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM