Tungaloy TIDC105C11-3 0.4134" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6862630 ISO: TIDC105C11-3
Description
TUNGALOY TUN6862630 Indexable Drill Dia0.4330 0.4133 10.50MM - ZCutter Dia Flute Length 1.2990 32.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.4490 87.60MM
Shank/Pilot Dia 0.4330 11.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 1.2990 32.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM