Tungaloy TIDC100C10-3 0.3937" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6877849 ISO: TIDC100C10-3
Description
TUNGALOY TUN6877849 Indexable Drill Dia0.3937 0.3937 10.00MM Cutter Dia Flute Length 1.2600 32.00MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3900 86.11MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.2600 32.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4094 10.40MM