Tungaloy TIDC095C10-5 0.374" DrillMeister TIDC L/D=5 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6788648 ISO: TIDC095C10-5
Description
TUNGALOY TUN6788648 Indexable Drill Dia0.3937 0.3740 9.50MM Cutter Dia Flute Length 1.8900 48.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.7480 95.20MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.8900 48.01MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3898 9.90MM