Tungaloy TIDC095C10-3 0.374" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6788643 ISO: TIDC095C10-3
Description
TUNGALOY TUN6788643 Indexable Drill Dia0.3937 0.3740 9.50MM Cutter Dia Flute Length 1.1420 29.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.0000 76.20MM
Shank/Pilot Dia 0.3937 10.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.1420 29.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3898 9.90MM