Tungaloy TIDC085C9-5 0.3346" DrillMeister TIDC L/D=5 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6788646 ISO: TIDC085C9-5
Description
TUNGALOY TUN6788646 Indexable Drill Dia0.3543 0.3346 8.50MM Cutter Dia Flute Length 1.6930 43.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.5350 89.79MM
Shank/Pilot Dia 0.3543 9.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.6930 43.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3504 8.90MM