Tungaloy TIDC085C9-3 0.3346" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6788641 ISO: TIDC085C9-3
Description
TUNGALOY TUN6788641 Indexable Drill Dia0.3543 0.3346 8.50MM Cutter Dia Flute Length 1.0240 26.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.8660 72.80MM
Shank/Pilot Dia 0.3543 9.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.0240 26.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3504 8.90MM