Tungaloy TIDC075C8-5 0.2952" DrillMeister TIDC L/D=5 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6788644 ISO: TIDC075C8-5
Description
TUNGALOY TUN6788644 Indexable Drill Dia0.3150 0.2953 7.50MM Cutter Dia Flute Length 1.4960 38.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 3.3500 85.09MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 1.4960 38.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM