Tungaloy TIDC075C8-3 0.2953" DrillMeister TIDC L/D=3 Indexable Head Drills
Part Number: TUN6788639 ISO: TIDC075C8-3
Description
TUNGALOY TUN6788639 Indexable Drill Dia0.3150 0.2953 7.50MM Cutter Dia Flute Length 0.9060 23.01MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 2.7600 70.10MM
Shank/Pilot Dia 0.3150 8.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.9060 23.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM