Tungaloy TID250F32-3 25mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723431 ISO: TID250F32-3
Description
TUNGALOY TUN6723431 Indexable Drill Dia1.2598 0.9843 25.00MM - 63/64Cutter Dia Flute Length 3.1500 80.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8701 174.50MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9844 25.00MM - 63/64
Flute Length 3.1500 80.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9843 25.00MM - 63/64
Cut Dia Max 1.0197 25.90MM