Tungaloy TID240F32-1.5 24mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723426 ISO: TID240F32-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723426 Indexable Drill Dia1.2598 0.9449 24.00MM Cutter Dia Flute Length 1.5750 40.01MM Steel
Shipping State
ILLINOIS
Drill
Drill Type
Indexable Drill
Type Indexable Drill
Single Insert
Multi Spindle
Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length
5.2717 133.90MM
Shank/Pilot Dia
1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.9449 24.00MM
Flute Length
1.5750 40.01MM
Dia Deep
1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min
0.9449 24.00MM
Cut Dia Max
0.9803 24.90MM