Tungaloy TID230F32-5 23mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723424 ISO: TID230F32-5
Description
TUNGALOY TUN6723424 Indexable Drill Dia1.2598 0.9055 23.00MM Cutter Dia Flute Length 4.6850 119.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.3189 211.30MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 4.6850 119.00MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM
Cut Dia Max 0.9409 23.90MM