Tungaloy TID230F32-3 23mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723423 ISO: TID230F32-3
Description
TUNGALOY TUN6723423 Indexable Drill Dia1.2598 0.9055 23.00MM Cutter Dia Flute Length 2.8740 73.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.5079 165.30MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 2.8740 73.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM
Cut Dia Max 0.9409 23.90MM