Tungaloy TID230F32-1.5 23mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723422 ISO: TID230F32-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723422 Indexable Drill Dia1.2598 0.9055 23.00MM Cutter Dia Flute Length 1.5350 38.99MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.1496 130.80MM
Shank/Pilot Dia 1.2598 32.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9055 23.00MM
Flute Length 1.5350 38.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9055 23.00MM
Cut Dia Max 0.9409 23.90MM