Tungaloy TID220F25-8 22mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723421 ISO: TID220F25-8
Description
TUNGALOY TUN6723421 Indexable Drill Dia0.9843 0.8661 22.00MM Cutter Dia Flute Length 7.0870 180.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.5039 266.80MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 7.0870 180.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9016 22.90MM