Tungaloy TID220F25-1.5 22mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723418 ISO: TID220F25-1.5
Description
TUNGALOY TUN6723418 Indexable Drill Dia0.9843 0.8661 22.00MM Cutter Dia Flute Length 1.4570 37.01MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 4.8740 123.80MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8661 22.00MM
Flute Length 1.4570 37.01MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8661 22.00MM
Cut Dia Max 0.9016 22.90MM