Tungaloy TID210F25-8 21mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723417 ISO: TID210F25-8
Description
TUNGALOY TUN6723417 Indexable Drill Dia0.9843 0.8268 21.00MM Cutter Dia Flute Length 6.7720 172.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 10.1260 257.20MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.8268 21.00MM
Flute Length 6.7720 172.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.8268 21.00MM
Cut Dia Max 0.8622 21.90MM