Tungaloy TID210F25-3 21mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723415 ISO: TID210F25-3
Description
TUNGALOY TUN6723415 Indexable Drill Dia0.9843 0.8268 21.00MM Cutter Dia Flute Length 2.6380 67.01MM Steel
Shipping State
ILLINOIS
Drill
Drill Type
Indexable Drill
Type Indexable Drill
Single Insert
Multi Spindle
Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length
5.9921 152.20MM
Shank/Pilot Dia
0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts
2
Tool Dia
0.8268 21.00MM
Flute Length
2.6380 67.01MM
Dia Deep
3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle
136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min
0.8268 21.00MM
Cut Dia Max
0.8622 21.90MM