Tungaloy TID200F25-8 20mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723413 ISO: TID200F25-8
Description
TUNGALOY TUN6723413 Indexable Drill Dia0.9843 0.7874 20.00MM Cutter Dia Flute Length 6.4570 164.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.7480 247.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 6.4570 164.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8228 20.90MM