Tungaloy TID200F25-5 20mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6723412 ISO: TID200F25-5
Description
TUNGALOY TUN6723412 Indexable Drill Dia0.9843 0.7874 20.00MM Cutter Dia Flute Length 4.0940 103.99MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.3858 187.60MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7874 20.00MM
Flute Length 4.0940 103.99MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7874 20.00MM
Cut Dia Max 0.8228 20.90MM