Tungaloy TID190F25-8 19mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862680 ISO: TID190F25-8
Description
TUNGALOY TUN6862680 Indexable Drill Dia0.9843 0.7480 19.00MM Cutter Dia Flute Length 6.1420 156.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.3701 238.00MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7480 19.00MM
Flute Length 6.1420 156.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7480 19.00MM
Cut Dia Max 0.7835 19.90MM