Tungaloy TID180R25-12 18mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174359 ISO: TID180R25-12
Description
TUNGALOY TUN6174359 Indexable Drill Dia0.9843 0.7087 18.00MM Cutter Dia Flute Length 8.6220 219.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.8307 300.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 8.6220 219.00MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7441 18.90MM