Tungaloy TID180R20-8 18mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784638 ISO: TID180R20-8
Description
TUNGALOY TUN6784638 Indexable Drill Dia0.7874 0.7087 18.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.8071 249.10MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7441 18.90MM