Tungaloy TID180F25-5 18mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706794 ISO: TID180F25-5
Description
TUNGALOY TUN6706794 Indexable Drill Dia0.9843 0.7087 18.00MM Cutter Dia Flute Length 3.6610 92.99MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8701 174.50MM
Shank/Pilot Dia 0.9843 25.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.7087 18.00MM
Flute Length 3.6610 92.99MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.7087 18.00MM
Cut Dia Max 0.7441 18.90MM