Tungaloy TID170R20-12 17mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174356 ISO: TID170R20-12
Description
TUNGALOY TUN6174356 Indexable Drill Dia0.7874 0.6692 17.00MM Cutter Dia Flute Length 8.1500 207.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 11.0591 280.90MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 8.1500 207.01MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7047 17.90MM