Tungaloy TID170R18-8 17mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784637 ISO: TID170R18-8
Description
TUNGALOY TUN6784637 Indexable Drill Dia0.7087 0.6692 17.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.4094 239.00MM
Shank/Pilot Dia 0.7087 18.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7047 17.90MM