Tungaloy TID170F20-5 17mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6706793 ISO: TID170F20-5
Description
TUNGALOY TUN6706793 Indexable Drill Dia0.7874 0.6692 17.00MM Cutter Dia Flute Length 3.4650 88.01MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.3740 161.90MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6693 17.00MM
Flute Length 3.4650 88.01MM
Dia Deep 5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6692 17.00MM
Cut Dia Max 0.7047 17.90MM