Tungaloy TID160R20-12 16mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174353 ISO: TID160R20-12
Description
TUNGALOY TUN6174353 Indexable Drill Dia0.7874 0.6299 16.00MM Cutter Dia Flute Length 7.6770 195.00MM Steel
Overall Length
10.5236 267.30MM
Shank/Pilot Dia
0.7874 20.00MM
Tool Dia
0.6299 16.00MM
Flute Length
7.6770 195.00MM
Cut Dia Min
0.6299 16.00MM
Cut Dia Max
0.6654 16.90MM