Tungaloy TID160F20-8 16mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862668 ISO: TID160F20-8
Description
TUNGALOY TUN6862668 Indexable Drill Dia0.7874 0.6299 16.00MM Cutter Dia Flute Length 5.1570 130.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.0039 203.30MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.6299 16.00MM
Flute Length 5.1570 130.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.6299 16.00MM
Cut Dia Max 0.6654 16.90MM