Tungaloy TID150F20-8 15mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862664 ISO: TID150F20-8
Description
TUNGALOY TUN6862664 Indexable Drill Dia0.7874 0.5906 15.00MM Cutter Dia Flute Length 4.8430 123.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.6260 193.70MM
Shank/Pilot Dia 0.7874 20.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5906 15.00MM
Flute Length 4.8430 123.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5906 15.00MM
Cut Dia Max 0.6260 15.90MM