Tungaloy TID145R16-12 14.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174347 ISO: TID145R16-12
Description
TUNGALOY TUN6174347 Indexable Drill Dia0.6299 0.5709 14.50MM Cutter Dia Flute Length 6.9690 177.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.5354 242.20MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 6.9690 177.01MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5866 14.90MM