Tungaloy TID145F16-8 14.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862660 ISO: TID145F16-8
Description
TUNGALOY TUN6862660 Indexable Drill Dia0.6299 0.5709 14.50MM Cutter Dia Flute Length 4.6850 119.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2520 184.20MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5709 14.50MM
Flute Length 4.6850 119.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5709 14.50MM
Cut Dia Max 0.5866 14.90MM