Tungaloy TID140R16-3.5 14mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784593 ISO: TID140R16-3.5
Description
TUNGALOY TUN6784593 Indexable Drill Dia0.6299 0.5512 14.00MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.5984 142.20MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5669 14.40MM