Tungaloy TID140R16-12 14mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174344 ISO: TID140R16-12
Description
TUNGALOY TUN6174344 Indexable Drill Dia0.6299 0.5512 14.00MM Cutter Dia Flute Length 6.7320 170.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.2992 236.20MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 6.7320 170.99MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5669 14.40MM