Tungaloy TID140F16-8 14mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862657 ISO: TID140F16-8
Description
TUNGALOY TUN6862657 Indexable Drill Dia0.6299 0.5512 14.00MM Cutter Dia Flute Length 4.5280 115.01MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.0906 180.10MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 4.5280 115.01MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5669 14.40MM