Tungaloy TID135R16-12 13.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174341 ISO: TID135R16-12
Description
TUNGALOY TUN6174341 Indexable Drill Dia0.6299 0.5315 13.50MM Cutter Dia Flute Length 6.4960 165.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.9606 227.60MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 6.4960 165.00MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5472 13.90MM