Tungaloy TID135R14-3.5 13.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784592 ISO: TID135R14-3.5
Description
TUNGALOY TUN6784592 Indexable Drill Dia0.5512 0.5315 13.50MM Cutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.2913 134.40MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Dia Deep 3.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5472 13.90MM