Tungaloy TID135F16-8 13.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862653 ISO: TID135F16-8
Description
TUNGALOY TUN6862653 Indexable Drill Dia0.6299 0.5315 13.50MM Cutter Dia Flute Length 4.3700 111.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.8346 173.60MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 4.3700 111.00MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5472 13.90MM