Tungaloy TID130R16-12 13mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174338 ISO: TID130R16-12
Description
TUNGALOY TUN6174338 Indexable Drill Dia0.6299 0.5118 13.00MM Cutter Dia Flute Length 6.2200 157.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.7244 221.60MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 6.2200 157.99MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5276 13.40MM