Tungaloy TID130F16-8 13mm DrillMeister Indexable Head Drill with Flanged Shank
Part Number: TUN6862650 ISO: TID130F16-8
Description
TUNGALOY TUN6862650 Indexable Drill Dia0.6299 0.5118 13.00MM Cutter Dia Flute Length 4.1730 105.99MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.6772 169.60MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 4.1730 105.99MM
Dia Deep 8.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5276 13.40MM