Tungaloy TID125R16-12 12.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174335 ISO: TID125R16-12
Description
TUNGALOY TUN6174335 Indexable Drill Dia0.6299 0.4921 12.50MM Cutter Dia Flute Length 5.9840 151.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.4646 215.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4921 12.50MM
Flute Length 5.9840 151.99MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4921 12.50MM
Cut Dia Max 0.5079 12.90MM