Tungaloy TID120R16-12 12mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6174332 ISO: TID120R16-12
Description
TUNGALOY TUN6174332 Indexable Drill Dia0.6299 0.4724 12.00MM Cutter Dia Flute Length 5.7480 146.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.2283 209.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 5.7480 146.00MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4882 12.40MM