Tungaloy TID120R14-3.5 12mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784589 ISO: TID120R14-3.5
Description
TUNGALOY TUN6784589 Indexable Drill Dia0.5512 0.4724 12.00MM Cutter Dia Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 5.0079 127.20MM
Shank/Pilot Dia 0.5512 14.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Dia Deep 3.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4882 12.40MM