Tungaloy TID115R16-12 11.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6785554 ISO: TID115R16-12
Description
TUNGALOY TUN6785554 Indexable Drill Dia0.6299 0.4528 11.50MM Cutter Dia Flute Length 5.5120 140.00MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.9528 202.00MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 5.5120 140.00MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4685 11.90MM