Tungaloy TID110R16-12 11mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6785553 ISO: TID110R16-12
Description
TUNGALOY TUN6785553 Indexable Drill Dia0.6299 0.4331 11.00MM Cutter Dia Flute Length 5.2760 134.01MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.7402 196.60MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 5.2760 134.01MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4488 11.40MM