Tungaloy TID105R16-12 10.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6785552 ISO: TID105R16-12
Description
TUNGALOY TUN6785552 Indexable Drill Dia0.6299 0.4133 10.50MM - ZCutter Dia Flute Length 5.0390 127.99MM Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.4882 190.20MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 5.0390 127.99MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM