Tungaloy TID105R12-8 10.5mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6784626 ISO: TID105R12-8
Description
TUNGALOY TUN6784626 Indexable Drill Dia0.4724 0.4133 10.50MM - ZCutter Dia Steel
Dimensions & Sizing
Overall Length 6.4843 164.70MM
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM