Tungaloy TID100R16-12 10mm DrillMeister Indexable Head Drill with cylindrical Shank
Part Number: TUN6785551 ISO: TID100R16-12
Description
TUNGALOY TUN6785551 Indexable Drill Dia0.6299 0.3937 10.00MM Cutter Dia Flute Length 4.8030 122.00MM Steel
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Multi Spindle Yes
Dimensions & Sizing
Overall Length 7.2520 184.20MM
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 4.8030 122.00MM
Dia Deep 12.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 136°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4094 10.40MM